Kinematografie

Co nezameškat v kinech v únoru 2018

Vím, že ne každý má velkou spoustu času a hlavně financí na to chodit na všechny filmy, které nám jdou měsíčně do kino distribuce. Proto jsem se vám rozhodl lehce představit filmy, jež na nás čekají v únoru 2018 a hlavně tedy filmy, které byste možná přehlédli.

Co byste v únoru v kinech možná přehlédli?

Vím, že ne každý má velkou spoustu času a hlavně financí na to chodit na všechny filmy, které nám jdou měsíčně do kino distribuce. Proto jsem se vám rozhodl lehce představit filmy, jež na nás čekají v únoru 2018 a hlavně tedy filmy, které byste možná přehlédli. Tudíž přeskočím novou marvelovku Black Panther (v kinech od 15.2.), nového Aardmena (studio, které stojí za filmy jako Slepičí úlet, Wallace & Gromit nebo Ovečka Shaun) a Pračlověka (Early Man, v našich kinech od 22.2.).

Prezident Blaník

Povinnost pro každého fanouška série Kancelář Blaník. Přestože jsem seriál minul, z trailerů je vidět, že by se mohlo jednat o vzácnou ukázku moderní komedie v české produkci. Uvidíme… uvidíme v kinech od 1.2.

Nit z přízraků (Phantom Thread)

Skutečný příběh jedno z nejvýznamnějších mužských návrhářů Reynolda Woodcocka a především portrét muže, jehož život zeje prázdnotou. Zaručená kombinace Daniel Day-Lewis (držitel 3 Oscarů za Lincoln, Až na krev a Moje levá noha) a Paul Thomas Anderson (režisér filmů Až na krev, Magnolia, Hříšné noci) se určitě vyplatí. Nominace na všech cenách napříč kategoriemi, ale vyhrává primárně v kostýmech. Kritiky jsou rozporuplné (stejně jako na všechny filmy tohoto režiséra), ale nakonec si stejně bude muset udělat názor každý sám. Jestli zajdete, tak se tam určitě uvidíme. Film jde dokonce do multiplexů (a do klubových kin) od 1.2.

Tvář vody (The Shape of Water)

Nejnovější film Guillerma del Tora (Blade, Princ bez království, Hellboy, Faunův labyrint, Agresivní virus) se Sally Hawkins v hlavní roli se stal nečekaným hitem a zejména traktorem na poli filmových cen, kde sbírá jednu cenu za druhou (Golden Globe za režii a hudbu) a jeho dalším cílem jsou Oscaři. Jedná se o fantasy romantiku s atypickým příběhem a ještě více atypickou skupinou hlavních hrdinů (němá uklízečka, její nejlepší kamarádka černoška a jejich společný kumpán gay běloch). Hlavní postava Elise se zamiluje do muže, který je obojživelník a v institutu, kde uklízí, na něm dělají pokusy. Jestli chcete na opravdu jiný film, než jste vloni měli možnost vidět, tak je The Shape of Water jasná volba. Připluje do našich kin 15.2.

Hmyz

Po osmileté odmlce nový Švankmajer. Pro většinu z vás je Jan Švankmajer jeden z celosvětově nejznámějších českých režisérů, jehož práce je u nás prakticky neznámá, protože se často jedná o čirý art. Nicméně, pokud chcete vidět nejvíc WTF film, co jste kdy viděli, je Hmyz jasná volba. Trailer mluví za vše. V kinech (pravděpodobně ne v multiplexech) od 19.2.

The Florida Project

Pro mě osobně jeden z nejlepších filmů roku 2017. Vynikající intimní portrét reality americké nižší třídy. Skutečným faktem, kterým se film inspiroval, je, že více jak jedno procento Američanů žije jednu výplatu od vystěhování. Režisér Sean Baker mě odrovnal již svojí předešlou Transdarinkou a s The Florida Project rozhodně nezklamal. Příběh se odehrává v rodině, kterou tvoří matka s dcerou. Žijí v motelu na dohled od Disneylandu na Floridě (odtud název The Florida Project). Film pojednává o jejich životních obtížích, ale i o světlých momentech. Oprsklá dcerka žije volně v okolí motelu a matka dělá vše, co může, aby každý týden mohla manažerovi hotelu (William Dafoe) zaplatit 35 dolarů za ubytování. Jeden z nekrásnějších a nejvíce lidských filmů loňska. V kinech od 22.2.

Hora (Mountain)

Cílová skupina tohoto dokumentu je jasná. Tvoří ji lidé přes hory, lyžování, snowboarding a horolezectví. Film pochází od kreativního týmu, který stojí za dokumenty jako Šerpa, Zázrak na Everestu nebo Meru. Produkováno značkou The North Face. Jedná se o distribuci Asociace Českých Filmových Klubů, tudíž to proletí pražskými kiny hodně rychle. Jestli tedy máte tento typ dokumentů rádi, budete si ho muset pohlídat, abyste ho neprošvihli. V pražských klubových kinech (Lucerna, Světozor, Bio|Oko, Mat) od 22.2.

Darebák a závodnice (Le Fidèle)

Matthias Schoenaerts (Na dřeň, Oslněni sluncem, Daleko od hlučícího davu) a Adèle Exarchopoulos (Život Adèle, Zničeni láskou) jakožto jedny z nejvýznamnějších hvězd současné belgické a francouzské filmové produkce se objeví v krimi romantickém dramatu. V kinech od 22.2.

Vnitřní slunce (Un beau soleil intérieur)

Kontroverzní francouzská režisérka Claire Denis (Sama v Africe, Parchanti spí dobře) přináší do našich kin svůj nový kousek. Juliette Binoche (Anglický pacient, Čokoláda) hraje rozvedenou padesátnici neobvykle hledající svou novou lásku v mužích, do kterých by normálně neřekla, že by se do nich mohla zamilovat. Film se netradičně místo z lineárního vyprávění odehrává v náhodných fragmentech ze života hlavní postavy. Film měl sice rozporuplné reakce od diváků, ale obdržel speciální cenu za režii v Cannes a Juliette Binoche získala mnoho nominací napříč evropskými ceremoniály a festivaly. Říká se, že risk je zisk. Proplacení lístku po mně ale nechtějte. V kinech (hlavně tedy v kině 35) od 22.2.

Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post)

Jako… Steven Spielberg + Tom Hanks + Meryl Streep + John Williams + Janusz Kamiński + “podle skutečné události” + zpravodajské drama = film, který nemůže, ale prostě nemůže, být špatný. Film o uvolnění dokumentů o angažovanosti americké vlády během války ve Vietnamu. Šest nominací na Golden Globes a Oscar se chvěje. Můžete zajít (i do multiplexů) od 22.2. (kdy už budou Oscarové nominace venku).

Autor: Vojta Ráček

Sdílet: