Akce

Songkran

Zábava patří k velké části thajské kultury. V nejteplejším měsíci dubnu se celá země ocitne uprostřed vodních bojů.

Nový rok v Thajsku

Zábava patří k velké části thajské kultury. V nejteplejším měsíci dubnu se celá země ocitne uprostřed vodních bojů.

Songkranem je nazýván Nový rok v Thajsku a slaví se tři dny. Trvá od 13. do 15. dubna a určuje se podle gregoriánského kalendáře. Název pochází ze sanskrtu a znamená „pohyb nebo změnu“. Datum thajského Nového roku bylo stanoveno dle astrologických výpočtů.

Během oslav je většina kanceláří, bank a restaurací zavřená, zatímco nákupní centra zůstávají obvykle otevřená. Bangkok zažívá masový odchod, jelikož nejméně polovina jeho obyvatel cestuje zpět do svých rodných měst. Místo nich se do Bangkoku sjíždějí turisté z celého světa, aby si vychutnali jednu z nejpestřejších slavností v roce.

Také tradice hrají velmi důležitou roli v oslavách Nového roku v Thajsku. Nejčastější tradice je házení do vody jeden přes druhého, jež se provádí jako zábava. Jako důvod se uvádí přinesení hodně deště do následujícího roku. Tradice se nazývá Rohd Nam Songkran, což znamená „Proudění songkranské vody“.

Oslavy se dělí do několika dní:

Wan Sungkharn Lonh

Slaví se 13. dubna. V tento den lidé pečlivě uklízejí své obydlí a dělají obecné přípravy k oslavě Nového roku. Oblékají se do nového oblečení, aby přivítali nový rok čerstvým způsobem.

Wan Nao

Hru s názvem Saba (něco jako kuželky) hraje většina lidí. Lidé také staví na březích vod pyramidy z písku, jež se nazývají chediv a dávají na ně malé barevné vlaječky. Tato tradice je velmi populární mezi místními lidmi.

Wan Payawan

Slaví se 14. dubna, tedy první den nového roku. Všechny sochy Buddhy se omývají voňavou vodou. Lidé navštěvují kláštery a svatyně, jež jim poskytují místo k modlitbám a v časných ranních hodinách nabízí připravené jídlo, ale i např. oblečení z minulého dne, mnichům. Na tuto tradici navazuje zvyk uvolnění ptáků z klecí nebo ryb z nádob. Lidé věří, že to přinese štěstí členům jejich rodiny.

Wan Parg – bpee

Slaví se 15. dubna, kdy lidé vzdávají hold svým předkům a starším.

K oslavám Songkranu patří i průvod, který se koná 15. dubna a můžeme v něm vidět různorodé vzory a kostýmy Budhy. Průvod doprovází zpěv a tanec.

Oslavy Songkranu nejsou úplné, dokud se lidé navzájem nepolévají vodou. Lidé se potulují po ulicích s kbelíky vody a děti si hrají s vodními pistolemi, aby zmáčeli lidi okolo sebe. Voda slouží jako prostředek ke zbavení všech špatných skutků a poskytuje svěží uvítání do nového roku.


I tyto bujaré oslavy mají ale svá pravidla, je například zakázáno polévat vodou mnichy, používat špinavou vodu a vodu s ledem.

Pokud někdy zavítáte do Thajska během těchto slavností, nezapomeňte všem popřát „Swasdee Pee Mai“, což znamená Šťastný nový rok.

Autor: Tereza Hasíková

Sdílet: