Akce, Rozhovory

DofE

Jelikož pro mnoho z vás je program Dofe (Duke of Edinburgh award) momentálně aktuální, máme tu pro Vás Q&A s Filipem Čermákem, který již má bronzovou úroveň dofe za sebou.

Mohl bys nám přiblížit, co je Dofe?

Filip: Dofe je zjednodušeně příležitost pro mladé lidi dělat organizovaně ve svém volném čase něco, co rozvíjí naši osobnost a zároveň může ovlivnit i naše okolí.

Jak ses k tomu dostal ty?

Filip: S programem jsem se seznámil ve škole hned v prvním ročníku šestiletého studia skrze přednášku.

Litoval jsi někdy, že jsi se do toho pustil?

Filip: Nikdy jsem toho nelitoval! Je to jedna z nejlepších aktivit, kterou jsem za roky svého studia poznal. Dokáže studenty skvěle navést k tomu, aby si sami vybrali, co chtějí ve svém volném čase dělat, určili si konkrétní cíle, vymysleli plán jak jich dosáhnout a provedli ho. Z mého pohledu si tyto dovednosti musí osvojit každý, kdo chce být úspěšný nejen ve škole, ale hlavně v životě. Doporučil bych účast všem svým přátelům.

Které aktivity sis vybral?

Filip: Jako sportovní dovednost jsem si vybral zlepšení své celkové kondice. Svůj talent jsem rozvíjel učením se hry na kytaru. Jako dobrovolnictví jsem si vybral dělání ekologických projektů na naší škole, jehož cílem bylo primárně rozšířit povědomí studentů o problémech na naší Planetě, o kterých se bohužel kvůli soukromým zájmům některých lidí nedaří ve správné míře informovat veřejnost. V dalším bodě to bylo naznačení studentům, jak se dané problémy dají řešit a jak mohou přispět oni sami jako jednotlivci.

Které aktivity tě nejvíce bavily?

Filip: Nemohu říct, že by mě některá aktivita bavila míň, nebo víc. Všechny aktivity byly něčím zajímavé.

Jaká byla dobrodružná expedice?

Filip: Skvělá! Bylo to dobrodružství, na které se nezapomíná. Byla to užitečná zkušenost si vyzkoušet, naplánovat a provést něco takového. Je skvělé vidět, že samotný den D je jen špičkou ledovce vzhledem k hodinám stráveným při plánování, ale o to víc si potom samotnou expedici užijete.

Autor: Samuel McLean

Sdílet: