Kinematografie

Na jaké filmy letos ještě šetřit?

Máme tu pro vás další recenze na filmy. Je jich hodně, takže si z nich určitě něco vyberete 😉

Doporučení na kino do konce roku

Zdravím všechny a hned na začátek s lítostí oznamuji, že letos nebudu zdaleka tak aktivní jako minulé roky. Znáte to, ročníkovka, práce od Borýskové, anglické projekty, houby měsíce… Málo toho zrovna není. Připravuji pro vás jeden větší článek, ale budu na něj potřebovat trochu víc času, takže v mezičase vám sem hodím přehled toho, co nás do konce roku v kinech ještě čeká. Nebudu sem psát všechny filmy, vybral jsem jich však 32, aby to vycházelo tak nějak na 3 filmy týdně. To se zvládnout dá, ne?

Říjen

Nevím, kdy se noviny vydají, ale i filmy ze začátku měsíce by tou dobou měly v kinech stále dávat, proto je sem také přidám. V říjnu nás české distribuční společnosti už tak trochu připravují na Oscary a hodily nám tam 5 silných kandidátů. Z toho jsou dva rozhodně největší, kteří se hodlají předhánět prakticky ve všech kategorií, včetně té nejprestižnější, Nejlepšího filmu. A těmito filmy jsou Zrodila se hvězda a První člověk. Oba jsem měl to štěstí už vidět a musím říct, že film Zrodila se hvězda u mě rozhodně vyhrává. První film je vyvážená emocionálně narvaná romance z hudebního průmyslu s neskutečnými hereckými výkony a soundtrackem, který si budete hrát dokola tak moc, že si ošoupete Spotify. A ten druhý je nádherné vyobrazení jedné z nejdůležitějších událostí 20. století… tak trochu jinak. On totiž První člověk není úplně tak obyčejný film o Apollu 11, ale hlavně funguje jako portrét Neila Armstronga jako astronauta, otce a manžela. U něj mě ale vůbec nepřesvědčil začátek a prvních 15 minut jsem si říkal, že asi nezvládnu, jak málo informací se divákovi dostává. Naštěstí po těchto prvních cca 15 minutách se film rozjede a je to teda rozhodně “kino jízda”. Čím lepší kino, tím lepší zážitek (to platí i o Zrození hvězdy. Dolby Atmos jednoznačně doporučuju). Co se týče Oscarů, Hvězda by za mě zatím (z toho, co jsem měl letos zatím to štěstí vidět) sebrala kategorie Nejlepší film, Režie, Hlavní herec, Hlavní herečka, Vedlejší herec (pro Sama Elliota v roli staršího bratra Bradleyho Coopera) a Písnička. První člověk je pro mě zatím rozhodně favoritem ve všech technických kategoriích (kromě kamery, která byla pro mě osobně snad jedním z největších problémů celého filmu, příliš se třásla i ve scénách, kde by se rozhodně třást nemusela) a na Vedlejší herečku (pro Clair Foy v roli manželky Neila, která je opravdu úžasná a přiměla mě pustit si minisérii “The Astronaut Wives Club” o manželkách kosmonautů).

Další 3 oscarové říjnové filmy jsou Zloději, Tina a Vore a Dogman, všechny tři reprezentují své země (resp. Japonsko, Švédsko a Itálii) na Oscarech a jsou jedni z celkových favoritů na kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Japonské Zloděje jsem už měl také to štěstí vidět a musím říct, že Hirokazu Kore’eda ta sociální/rodinná dramata zkrátka umí a celou dobu se na to hezky kouká.  Je to tak lidské a přirozené. Poslední půlhodinu se to všechno zhroutí a skoro jsem nebyl schopný popadnout dech. Rozhodně doporučuju.

Dál v říjnu rozhodně nemám v plánu promeškat dva české historické filmy. A to jak Českou filmovou akademií favorizovaného velkorozpočtového výpravného Tomana, tak intimní “konverzačku” se dvěma herci – Hovory s TGM, s Martinem Hubou hrajícím ikonického prvního prezidenta ČSR a Janem Budařem hrajícím Karla Čapka.

Potom si určitě nenechám ujít s největší pravděpodobností vůbec poslední film legendárního dánského artového režiséra Larse von Triera – Jack staví dům. Na Halloween je program jasný, a to zatím (a doufejme i navždy) poslední kousek z “Halloween” série, který přímo navazuje na druhý díl z roku 1981 s jednoduchým českým názvem Halloween. Pak si ještě určitě nenechám ujít nejnovější Marvelovku Venom a zatím poslední film mého oblíbeného režiséra Drewa Goddarda, Zlý časy v El Royale. Ano, v říjnu se má peněženka vyprázdní, už jsem na to připraven. A v listopadu to nebude o nic lepší…

Listopad

V listopadu se distribuční společnosti zbláznili, dámy a pánové, protože k nám do kin v průběhu měsíce pouští celých 34 filmů!!! Což vychází na víc jak jeden film denně. To se prostě nedá zvládnout. Do kin půjde dalších 5 horkých oscarových kandidátů. Vdovy režiséra 12 let v řetězech a spisovatelky Gillian Flynn o 4 ženách, které musí vyřešit dluhy s kriminálním podsvětím, které jim nechali jejich manželé po tom, co všichni zemřeli. Další je nejnovější hraná disneyovka Louskáček a čtyři říše, která útočí na kategorie Nejlepší výprava a Nejlepší kostýmy. Potom ještě historický hudební film vyobrazující historii jedné z nejvýraznějších skupin všech dob – Queen, Bohemian Rhapsody, s Rami Malekem v hlavní roli ikonického zpěváka Fredie Mercuryho.

Další dva, kteří jsou favorité na kategorii Nejlepší cizojazyčný film, Soumrak a Dívka reprezentující resp. Maďarsko a Belgii na Oscarech, kde ten první je další historický film od režiséra Oscarového vítěze Saulův syn a ten druhý popisuje život mladé transgender slečny.

Listopad bude také hodně pro filmové fajnšměkry, kdy do kin půjde například nejnovější kousek pověstného argentického režiséra Gaspara Noé, jehož filmy se tak obtížně sledují, jsou extrémně brutální, nechutné a erotické (Vejdi do prázdna, Love nebo třeba Zvrácený), že pokud jste schopní je dokoukat, tak vám tleskám, Climax. Potom také pro velmi nemainstream publikum půjde chorvatská thrillerová komedie Balkánský masakr paintballovou pistolí, srbský psychologický horor Otevřená, lotyšský dokument, který vyhrál cenu za nejlepší dokument na festivalu v Karlových Varech Svědkové Putinovi, rumunský experimentální film a letošní výherce Berlinale Touch Me Not a nejnovější kousek legendárního francouzského animátora Michele Ocelota Dilili v Paříži.

Pro více “mainstreamové” publikum do kin půjde doposud nezfilmovaná adaptace spirituálního nástupce trilogie Millénium od Stiga Larssona, Dívka v pavoučí síti, animovaná verze vánoční klasiky Grinch, další kousek z prequel série Harry Pottera Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, akční psychedelický bizár Mladí zabijáci a nejnovější kousek z Rocky série Creed II.

A potom půjdou do kina 2 filmy, které jsem v létě viděl na Letní filmové škole 3 dny v Quiberonu a Chvilky. Tyhle dva filmy jsou pro mě zatím dost speciální, protože do doby psaní tohoto článku to jsou zatím jediné dva filmy z roku 2018, které bych jak objektivně, tak subjektivně zhodnotil plným počtem na všech možných druzích hodnocení filmů. Kdybych se tu o nich rozepsal, bylo by tohle celé o tak 2 stránky další, takže si mě budete muset buď najít a zeptat se, proč jsou dle mého tak dokonalé, nebo mi slepě důvěřovat. Oboje jsou civilní komedi-dramata zaměřjící se na ženskou osobnost, v Quiberonu na skutečnou populární rakouskou herečku Romy Schneider, ve Chvilkách na imaginární postavu Anežky. Chvilky jsou ještě k tomu český film, tak jsem na ně dvakrát tolik pyšný.

Listopad bude taky drahý, nicméně, prosinec bude výrazně levnější, takže mi na dárky možná i něco zbude.

Prosinec

V období adventu to zatím vypadá, že toho do kin zas tolik nepůjde. Celkově 14 filmů, z toho mám zájem jít jenom na 4 (3 mainstreamové a 1 evropský art). Do multikina v prosinci zajdu na rovnou 2 komiksové filmy. Velmi kreativně animovanýho Spider-Man: Paralerní světy, kde se v jedné dimenzi setkají Spider-Mani z několika různých alternativních vesmírů a každý z nic je jinak animovaný, a na nejnovější pokus DC se vyrovant jejich konkurečnímu Marvelu, Aquamana. A rozhodně nepromeškám ani pokračování legendárního Disney muzikálu, původně v titulní roli s Julie Andrews, dnes s Emily Blunt, Mary Poppins se vrací. Jediný zástupce ne-mainstreamové distribuce, který mě v prosinci zaujme bude polské psychologické drama Útěk.

Autor: Vojta Ráček

Dne: 6. října 2018

Sdílet: