Kinematografie

Filmový program na léto

Tak tu máme konec. Konec školního roku a nastávají dva měsíce klidu a odpočinku. Proč si je trochu neozvláštnit pár návštěvami kina, že ano? Musel jsem se držet na uzdě. Normálně má moje rubrika okolo pěti stránek, když píšu program jen na jeden měsíc. Teď píšu dokonce na dva. Tentokrát je to trošku v jiném formátu a nebudu se dlouze rozepisovat o každém jednotlivém filmu. Doufám a věřím, že i přesto si můj přehled užijete. Takže…

Na co do kina o prázdninách?

Tak tu máme konec. Konec školního roku a nastávají dva měsíce klidu a odpočinku. Proč si je trochu neozvláštnit pár návštěvami kina, že ano? Musel jsem se držet na uzdě. Normálně má moje rubrika okolo pěti stránek, když píšu program jen na jeden měsíc. Teď píšu dokonce na dva. Tentokrát je to trošku v jiném formátu a nebudu se dlouze rozepisovat o každém jednotlivém filmu. Doufám a věřím, že i přesto si můj přehled užijete. Takže… (PS: Změny jsou vyhrazeny. Na české distribuční firmy se nikdy nedá spolehnout a filmy posouvají prakticky každý den.)

5.7. 2018

A tady nám začíná nadílka prázdninových filmů. Pravděpodobně všichni půjdete na nejnovější marvelovku Ant-Man a Wasp, pokračování filmu Ant-Man z roku 2015. Nejsíš půjdete i na film První očista, který je již čtvrtým dílem série Očista, která si svoji kvalitu a atmosféru napříč díly stále drží. Doufejme, že si ji udrží i tento nový přírůstek do této low-budget high-profit série. Ale jednoznačně bych vám chtěl doporučit menší film Než přišla bouře, který spojuje hvězdy Shailene Woodley (Sedmihlářky, Divergence) a Sama Claflina (Hunger Games, Než jsem tě poznala), kteří se pod režií Baltasara Kormákura (Everest, Severní blata, Hluboko) budou rvát s matkou přírodou uprostřed moře. Na odlehčení poslouží komedie Manžel na zkoušku (remake romantické komedie z roku 1987 s Goldie Hawn “Přes palubu”) nebo třetí (a poslední díl) italské komediální série Profesoři zločinu, Profesoři zločinu: Velké finále. Pro náročnější diváky jde do kin pravděpodobně poslední film legendárního filmového revolucionáře Terryho Gilliama (12 opic, Král rybář, Monthy Python a Svatý Grál, Brazil, Strach a hnus v Las Vegas) Muž, který zabil Dona Quijota, který byl jeho snovým projektem a pracoval na něm již několik let.

12.7.

Do široké distribuce (multikina) budou v tento den nastupovat tři filmy. Nejnovější díl v animované sérii Hotel Transylvánie, Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená, jehož název je vskutku všeříkající. Nejnovější film Dwayna “The Rock” Johnsona, Mrakodrap, kde Dwayne musí zachránit svoji rodinu z několikátého patra mrakodrapu v ohni. První český film léta s Jaroslavem Duškem a Davidem Švehlíkem podle knihy Josefa Formánka (haha), Úsměvy smutných mužů.

Mnohem zajímavější bude program v klubových kinech, kam půjdou také tři filmy. Sociální brazilské drama o chudé rodině, ve které jedno z dětí dostane šanci se stát celosvětovou házenkářskou hvězdou a matce, která neví, co si s tím počít, Mama Brasil. Dánský thriller, jenž na festivalu v Sundance dostal cenu diváků za nejlepší film, Tísňové volání. Největší peckou, která tento týden půjde k nám do kin, je romantické drama zasazené do komunistického Polska a nejnovější kousek Paweła Pawlikowskiho (držitel Oscara za film “Ida” z roku 2013) Studená válka. Získal cenu v Cannes za režii a Polsko ho s největší pravděpodobností pošle jako svého reprezentanta na Oscary, tudíž o něm ještě asi uslyšíme.

19.7.

Pro mě (spíš tedy pro moji peněženku) dost možná nenáročnější týden celého léta, protože reálně opravdu chci na všechny tyto filmy. Do multikin se dostanou pouze dva filmy. Jedná se o pokračování velmi populárního muzikálu z roku 2008, Mamma Mia: Here We Go Again! (ano, buď je toto český název, nebo se ještě nevymyslel) a americky horor Děsivé dědictví. Americkou kritikou je připodobňován k loňské “Matce!” nebo k legendárním hororům “Vymítač ďábla” a “Rosemary má děťátko”. Pravděpodobně film bude pro fanoušky filmu mírně artovou chuťovkou a pro běžného diváka WTF děsivým zážitkem. Objeví se v něm oscarová nominantka Toni Collette (Šestý smysl, Malá Miss Sunshine, Muriel se vdává, Krampus).

Přecházíme na druhou frontu. Do klubových kin jdou dvě syrová sociální dramata. Francouzská Střídavá péče popisuje dopady rozvodu a střídavé péče na dítě. Norské Utøya (22. července) se snaží co nejlépe, dle rozhovorů přeživších, vyobrazit atmosféru Breivikova masakru. Vkládá do této skutečné události fiktivní postavu Kaju a maximálně se snaží dostat diváka na ostrov Utøya tím, že nepoužívá ani hudbu ani střih, Tudíž se jedná o 90 minut záběru na hrůzu této skutečné události z léta 2011.

26.7.

Konečně si odpočineme, protože na tento a na následující týden jsou aktuálně naplánované pouze tři premiéry, většinou mainstream americká produkce. Do kina jde pokračování akčního thrilleru z roku 2013, který spojil Stalloneho a Schwarzeneggera. Do pokračování se vrací pouze první jmenovaný, Plán útěku 2. Dále nás čeká česká komedie s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli Chata na prodej a akční krimi o ukryté nemocnici pro ty nejnebezpečnější členy podsvětí pod vedením Jodie Foster, Hotel Artemis.

2.8.

Pokračujeme ve vlně minulého týdne, opět se třemi premiérami, kde jsou dvě americké a jedna evropská. Od roku 2004 čekáme a je to konečně tady! Úžasňákovi 2 přichází konečně do kin společně s dalším pokračováním (6. díl) série Mission: Impossible, Mission: Impossible -Fallout. A zastupitelem trochu alternativního kino zážitku jsou typická bláznivá španělská komedie, od režiséra “Sněhurka: Jiný příběh”, Abrakadabra a indie australský western Sweet Country.

9.8.

Všechny filmy tento týden mají jeden společný element a tím je Asie. Ať už se podíváme na americký film za čínské peníze MEG: Monstrum z hlubin, který vypráví příběh o tom, jak se probudí gigantický žralok ze dna Mariánského příkopu a začne terorizovat čínské pobřeží. Zastavit ho může jenom tým čínských vědců vedený Jasonem Stathamem. Dalším filmem jsou Temné ly, režírované korejskou režisérkou, které se nesou na postupem času už dosti umírající vlně young-adult. Adaptací o postapokalyptické budoucnosti a dětech s nadpřirozenými silami, s Amandou Stenberg (Všechno, úplně všechno a Rue z Hunger Games) v hlavní roli. Dále tu máme bizardní francouzsko-americkou komedii, s hlavním hercem Indem, Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni. Myslím, že název tohoto filmu vám přesně řekne, jestli na něj chcete jít nebo ho raději přeskočíte. Jako poslední premiéru tohoto týdne vám představím českou kriminálku Miss Hanoi, která se odehrává v neurčitém pohraničním městě v Čechách, kde žije velká vietnamská komunita a začne se v ní odehrávat série zločinů. Z tohoto důvodu je povolán okresní vyšetřovatel (David Novotný) a místní policistka (Ha Thanh Špetlíková).

16.8.

Pokračujeme v naší asijské krasojízdě. Tento týden dostáváme do kin mimo-jiné i dva asijské snímky. Animovaný film Cats and Peachtopia, který zatím nemá český název, ale skrze to, že ho distribuuje Bontonfilm, věřím, že se k nám do kin opravdu dostane. Dalším filmem je vysoce očekávaná romantická komedie Šíleně bohatí Asiati podle mega populární knižní předlohy “Crazy Rich Asians”. Kdybyste si od té Asie chtěli na chvilku odpočinout, tak tento týden také do kin vstupují tři americké produkce. Akční komedie, s Milou Kunis a Kate McKinnon, Špión, který mi dal kopačky. Dále pokračování úspěšného akčního thrilleru Equalizer, Equalizer 2, opět s Denzelem Washingtonem v hlavní roli a s režií Antoinea Fuqua. Jako poslední k nám přijde nízkorozpočtový sci-fi horor od scénáristy sérií Insidious a Saw, Upgrade.

21.8.

Netradičně v pondělí, a ne v klasický čtvrtek (protože se jedná o výročí 50. roku od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa) bude v kinech uvedeno zatím utajované historické drama Roberta Sedláčka (Muži v říji, Rodina je základ státu, Největší z Čechů) Jan Palach.

23.8.

Skutečně zvláštní mix filmů nám nadělí distributoři tento čtvrtek. Ať už se jedná o americký horor pod taktovkou nizozemského režiséra Cadaver, ve kterém se herečka Shay Mitchell (Emily Fields z Pretty Little Liars) bude snažit stát se filmovou hvězdou, skrze to, že  její vele-úspěšný seriál již skončil. Nebo francouzskou filmovou romantickou mozaiku Ohrožené druhy, vyobrazující tři opravdu různorodé vztahy. Další ukázkou současné francouzské  kinematografie bude komedie Skorosestry. Poté máme tradiční dávku mainstremové produkce. Přináší nám adaptaci hororové hry Slender Man, filmovho nástupce populárního animovaného seriálu Teen Titans Go! To the Movies a hrané volné pokračování knižních dobrodružství Medvídka Pú, které popisuje dospělý život jeho jediného lidského protagonisty, Kryštůfek Robin.

30.8.

Konec prázdnin a do kin vstupují dokonce dva české filmy, jeden úplně nový a druhý starší. V ten novější z nich, Důvěrný nepřítel, vkládám velké naděje. Jedná se totiž o vzácný příklad toho, že film měl dokonce nějaký pořádný rozpočet. Thriller, ve kterém inteligentní dům začne terorizovat pár, jenž v něm bydlí (Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk). Dalším českým kouskem je restaurovaná verze válečného psychologického dramatu Jana Němce z roku 1964 o dvojici lidí, kterým se úspěšně podařilo uprchnout z transportu smrti, Démanty noci. Běžná dávka americké produkce tento týden obsahuje do pravěku zasazený výpravný film Alfa, komedii s Melissou McCarthy Hanebný plyšáci a mysteriózní atmosférické drama-horor Malý vetřelec od režiséra filmu “Room”.

Autor: Vojta Ráček

Sdílet:

About Karolína Pavlátová