Nezařazené

Jediná obec ČR s počátečním písmenem „X“

Co vás napadne, když se řekne obec Xaverov? Drůbežárna? Já si to myslela. Zase…. Na tuto odpověď jsem již zvyklá. Já totiž v obci Xaverov bydlím a takhle reagují lidé vždy, když jim odpovím, kde žiji. Vy máte určitě na mysli část katastrálního území Prahy 20, která se nazývá Xaverov. To ale není obec!

Obec Xaverov se nachází ve Středočeském kraji v okrese Benešov. Už se trochu orientujete? Ne? Xaverov leží pět kilometrů od města Sázavy. Jasně, Sázavský klášter! A jsme doma. Obec Xaverov je jediná obec v ČR, která má na počátku svého názvu písmeno X. Je to jediné prvenství, jehož se nám dostává, a proto jsme na něj náležitě pyšní. Kdyby vás zajímalo, podle čeho/koho Xaverov získal své pojmenování, dostal jej na počest sv. Františka Xaverského, patrona jezuitů, kteří v Xaverově žili.

V současné době má Xaverov 59 obyvatel. Není to mnoho, ale tím spíš tvoříme takovou jednu velkou rodinu. Zkrátka nic neutajíte. Ač jsme malá vesnička, máme vlastní obecní úřad, tudíž jsme v zásadě samostatní. To je další věc, na kterou jsme velmi hrdí. Vždyť, kolik lidí bydlí v jednom paneláku a vlastní obecní úřad teda určitě nemají!

V Xaverově i kolem něj najdete také krásnou přírodu. Ze všech stran ho obklopují lány polí (kam se hrabe Morava…) a husté lesy. Máme dokonce dva rybníky, kapličku a vlastní hřbitov! Samozřejmě vlastníme i znak a vlajku obce.

Proč to vlastně všechno píšu? To je jednoduché. Jsem jediná obyvatelka obce Xaverov, která kdy na této škole studovala, a tak cítím jistou povinnost seznámit Pražáky s touto krásnou vesničkou. Kdo jiný by to za mě udělal, když ji nikdo nezná?

Abyste věděli, že si nevymýšlím, přikládám několik fotek a obrázků z oficiálních stránek obce Xaverov (http://www.chopos.cz/xaverov-titulni-strana.html).

Autor: Tereza Svobodová

Sdílet: