Akce

Dublin

 

19. 2. 2017, den kterým začal nejlepší školní výlet, který jsem kdy  zažila. Sraz jsme měli dvě hodiny před odletem na Wien Flughafen, odkud jsme pak vyrazili směrem Dublin. Nikdy jsem nečekala, že se mi po tom místě bude tak moc stýskat. Ale až do této doby – dva měsíce po – jsi stále s radostí a smutkem vzpomínám na věci, které jsme tam zažili a na to jaký dobrý kolektiv jsme byli.

Pryč od stresů ze školy, pryč od učitelů, kteří nám zadávají domácí úkoly z hodiny na hodinu a pak nás zkouší, jsme byli ve škole, ve které bylo učení opravdovou zábavou. A za to patří nemalé díky profesorům, kteří udělali vše pro to, aby učení/zlepšování našeho anglického jazyka nebylo nudné, což v případě mé třídy je přímo nadlidský úkol.

Po třech hodinách v letadle jsme ze slunečné Vídně  přistáli v deštivém Aerfort Bhaile Átha Cliath. Tam nás čekala paní a autobus, kteří nás vzaly k naším rodinám. Znáte říkaní „každá věc má svůj plus i mínus‘? To bylo přesně v případě naší rodiny. Bydleli jsme nejdál od centra, ale za to nám naše rodina vařila jídlo jako z restaurace a starali se o nás s radostí.

V pondělí jsme se sešli ve škole, kde jsme napsali test, který nás  rozřadil do dvou skupin. Než jsme dostali výsledky, tak jsme šli prozkoumat okolí, a zjistit co je blízko. Nejvíce nás potěšilo jak‚ M‘cky‘ tak to, že druhé největší nákupní centrum Stephen’s Green Shopping Centrum bylo hned za rohem. Když jsme se pak vrátili do školy, šli jsme ke své skupině a začali „výuku“ tím, že jsme navrhovali naší profesorce témata, o kterých bychom se rádi dozvěděli více. Jedna z věcí, kterou jsme se chtěli naučit za dobu našeho pobytu byla Irština –  Gaelština. A štěstí  nám  přálo s tím, že naše profesorka vystudovala Trinity Collage z Irského jazyka. Naučila nás například: ‚Conas tá tú?‘ což znamená ‚jak se máš?‘ a …

Každé odpoledne v prvním týdnu jsme měli různé výlety po Dublinu, např.: Viking Splash Tour – myslím, že bez toho člověk nesmí z Dublinu odjed, spisovatelské museum, Guinness Storehouse – kde někteří z nás ochutnali slavné Irské pivo, ale to co nám všem vyrazilo dech byl výhled ze samého vrcholu, Trinity College – The Book of Kells, Christ Church katedrála, Murray’s tradiční irská hospoda – kde jsme se učili irský tradiční tanec a písně.

O víkendu jsme vstávali ještě před úsvitem, abychom stihli naše dny mimo Dublin. V sobotu jsme navštívili Killkenny jak vesnici, tak hrad, a poté jeskyně nedaleko. A v neděli jsme vyrazili do Belfastu. Tam jsme toulali uličkami Titanic musea a jsme měli rozchod v centru, kde jsme měli na výběr ze třech velkých nákupních center.

Druhý týden jsme měli každé dopoledne výlety a večer školu, ale výlety nebyly tak namáhavé, takže jsme nebyli tolik unavení. Navštívili jsme St. Patrick’s katedrálu, pak jsme měli Cliff walk – přálo nám počasí, takže tento výlet byl naší třídou vyhodnocený jako nejlepší, zakončený v malé francouzské restauraci, pak jsme také byli v divadle na ‚The Weir‘ a také na psích závodech.

Celé dva týdny jsme zakončili pátkem, kdy jsme měli dopoledne volné, a to mi dalo čas si koupit pravý irský svetr. A pak už jsme se připravovali  na  naše  prezentace.  Jediný  opravdový  test/úkol, který jsme museli splnit za dobu co jsme tam byli. „Projekt radiového vysílání“ byl zadaný úkol, kdy jsme si museli vybrat téma, které se týká Irska a pak se zeptat na názory lidí v ulicích. Moje skupinka, skládající se ze tří lidí, prezentovala na téma sport. Já mluvila o Irském typickém mužském sportu – Hurley, má spolužačka Sita o ženské verzi Camoogie, a můj spolužák Lummi (Lummistorfer) o rugby. Vše šlo hladce a na konec jsme všichni obdrželi naše certifikáty.

A úplný konec v sobotu ve 3 hodiny ráno jsme vyrazili na letiště, ze kterého jsme odletěli zpět domů.

Autor: Zuzana Knapová

Sdílet: